Trasa Marszu Konstytucji będzie przebiegała obok historycznych i ciekawych miejsc Warszawy. Oto krótka lista wybranych budowli, które miniemy w czasie marszu.
Trasa Marszu Konstytucji 3 maja rozpocznie się na Palcu Konstytucji w Warszawie o 14:00.
- Plac Konstytucji jest jednym z najważniejszych placów w Warszawie, położonym na skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej, Koszykowej, Pięknej, Waryńskiego oraz Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Jest to jedno z największych i najbardziej ruchliwych skrzyżowań w Warszawie, stanowiące ważny punkt orientacyjny na mapie miasta. Plac Konstytucji jest znany ze swojego charakterystycznego modernistycznego wystroju, zaprojektowanego w latach 50. XX wieku jako centralny punkt Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej (MDM). Jego najbardziej charakterystycznym elementem są monumentalne budynki oraz kandelabry - lampy uliczne.
Następnie przejdziemy ulicą Marszałkowska w kierunku północnym mijając po drodze:
- Hotel Polonia Palace - to drugi, najstarszy hotel w Warszawie po Bristolu, zlokalizowany przy ulicy Marszałkowskiej. Został otwarty w 1913 roku i jest znanym zabytkiem architektonicznym. Hotel Polonia Palace ma bogatą historię i gościł w nim wiele znakomitych postaci, takich jak Maria Skłodowska-Curie czy Ignacy Paderewski.
- Rondo Romana Dmowskiego - to duże rondo na skrzyżowaniu ulicy Marszałkowskiej z Alejami Jerozolimskimi, nazwane na cześć Romana Dmowskiego, znanego polskiego polityka.
- Ogród Saski - to park miejski, położony w pobliżu ulicy Marszałkowskiej. Park został założony w latach 1724-1748. Obecnie to popularne miejsce spacerów, wypoczynku i rekreacji, z licznymi alejkami, stawami, fontannami i zabytkowymi rzeźbami.
Marsz Konstytucji 3 maja zakończy się na Palcu Bankowym w Warszawie ok. 16:00.
- Plac Bankowy jest znany ze swojego charakterystycznego wyglądu, z centralnym placem, otoczonym zabytkowymi budynkami oraz błękitnym wieżowcem . W centrum placu znajduje się pomnik Juliusza Słowackiego. Pomnik został odsłonięty w 2001 roku. Po wschodniej stronie placu znajduje się odsłonięty w 1993 roku pomnik Stefana Starzyńskiego. Zachodnio-południowy róg placu tworzy gmach Giełdy i Banku Polskiego w Warszawie.