Święto Konstytucji 3 maja
Święto Konstytucji 3 maja to jedno z najważniejszych świąt narodowych w Polsce.
Obchodzone jest corocznie 3 maja. Upamiętnia ono uchwalenie pierwszej w Europie i drugiej na świecie, nowoczesnej konstytucji w 1791 roku, która była ważnym krokiem w kierunku ustanowienia ustroju demokratycznego.
Konstytucja 3 maja została uchwalona w okresie rozbiorów Polski, kiedy to Polska została podzielona między trzech zaborców: Rosję, Prusy i Austrię. Była to odpowiedź na kryzys polityczny, gospodarczy i społeczny, którym Polska się wówczas zmagała. Konstytucja 3 maja była efektem prac Sejmu Czteroletniego, który dążył do reformy ustroju politycznego i społecznego Rzeczypospolitej.
Konstytucja 3 maja była dokumentem nowatorskim i postępowym. Ustanawiała trójpodział władz, dzieląc je na władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Zapewniała prawa obywatelskie, takie jak wolność słowa, wyznania, równość wobec prawa oraz zakaz tortur. Konstytucja ograniczała również uprawnienia króla i wprowadzała zasady odpowiedzialności rządzących przed parlamentem. Była to pierwsza konstytucja w Europie, która została uchwalona przy udziale suwerena - narodu.
Święto Konstytucji 3 maja jest okazją do upamiętnienia tego doniosłego momentu w historii Polski. Obchody tego dnia mają charakter patriotyczny i kulturalny. W wielu miastach odbywają się uroczyste marsze, parady, wystawy i koncerty. W całym kraju wieszane są flagi narodowe, a budynki publiczne oraz ulice są ozdabiane barwami narodowymi. W szkołach organizowane są lekcje poświęcone historii konstytucji oraz znaczeniu wolności i demokracji.