Kontakt

Kontakt

Image

Zespół

Misją Marszu Konstytucji jest zorganizowanie publicznego spotkania dla WSZYSTKICH Polaków ceniących wartości zapisane w Konstytucji RP. Marsz Konstytucji jest inicjatywą kierowaną przez RÓZNE osoby, która zapewnia przestrzeń do demonstracji przywiązania do zasad i reguł, które powinny myć bliskie każdemu Polakowi. Marsz Konstytucji jest inicjatywą APOLITYCZNĄ, spotykamy się i świętujemy WSPÓLNE uszanowanie zasad i praw obowiązujących i zapisanych w Konstytucji RP.

Marsz Konstytucji ma na celu pokazanie, że jest przestrzeń, aby osoby o różnych światopoglądach, różnych wyznaniach, różnych systemach wartości, różnych doświadczeniach życiowych, różnych płciach mogą wspólnie celebrować święto WSZYSTKICH Polaków. Z poszanowaniem każdego, respektowaniem samostanowienia, godności i szacunku.

Organizujemy Marsz Konstytucji, aby pokazać, że jesteśmy w stanie spotkać się mimo dzielących nas różnic. Spędzić razem kilka godzin ciesząc się, że dane nam jest żyć w wolnej, demokratycznej Polsce.

Aleksandra Boniuszko-Iwańczuk
Aleksandra Boniuszko-Iwańczuk
Polka. Chrześcijanka. Ola odpowiada za aspekty prawne i muzyczne Marszu Konstytucji.
Tadeusz Rudzik
Tadeusz Rudzik
Polak. Organizator. Tadeusz odpowiada za pomysł i realizację Marszu Konstytucji.
Formularz kontaktowy

Masz pytania? Skontaktuj się z nami przy użyciu poniższwego formularza kontaktowego.

Proszę wypełnij wymagane pola
Proszę wypełnij wymagane pola

Organizatorzy Marszu Konstytucji 2024

Idea zorganizowania marszu Konstytucji 3 maja, marszu bez przemówień towarzyszyła mi od połowy drugiego dziesięciolecia XXI wieku. Chciałem zorganizować marsz, ale potrzebowałem wsparcia. Rozmawiałem z wieloma osobami, ale niestety na rozmowach się kończyło. Zbierałem informacje i uwagi, niestety poza rozmowami nic się nie działo.

Rozmowy

Niestety, wszyscy rozmówcy poza słowami nie mogli, a może nie chcieli się realnie zaangażować. Nikt nie chciał być zarówno właścicielem kawałka tematu organizacji Marszu Konstytucji 3 maja jak również przejąć odpowiedzialności za jakikolwiek obszar jego organizacji. Samemu, znając własne ograniczenia i możliwości, miałem świadomość, że nie podołam go zorganizować. Ciągle szukałem osoby, osób, które mi nie tylko słowem pragną pomóc i chcą się zaangażować w organizację Marszu Konstytucji 3 maja, marszu bez przemówień.

Potrzeba zbudowania zespołu

Bardzo dobrze wiedziałem, że sam w pojedynkę, nie ogarnę, Marszu Konstytucji 3 Maja, ponieważ nie ogarnąłem przez tyle lat do tej pory. Sama idea, bez realizacji jest niczym, tylko słowami, pomysłem. Ja potrzebowałem działań. Dobrze, że chociaż miałem świadomość własnych braków i ograniczeń, które wynikają z mojego sposobu pracy, osobowości i charakteru, niż z jakiś ograniczeń.

Samemu, w pojedynkę nie chciałem porywać się na organizację marszu, wydarzenia, które nie będę w stanie samemu zorganizować. Nie chciałem sam dla siebie tworzyć sytuacji, w której nie będę mógł spać po nocach. Sytuacji, w której będę zmuszony codziennie przed marszem gasić pożary, czy rozwiązywać problemy dla mnie nie do przejścia, dla innych trywialne i nieistotne. Cały czas miałem w wyobraźni obraz potrzeby zaangażowania innych osób w organizację Marszu Konstytucji. Nie chciałem doznać porażki i katastrofy.

Pragnąłem stworzyć zespół wokół idei Marszu Konstytucji. Zespół osób, które zaangażują się w organizację Marszu Konstytucji 3 Maja bez przemówień na podstawie moich słowno-muzycznych wypowiedzi. Poprzez rozmowy, opowiadanie wielu osobom o pomyśle, pragnąłem znaleźć odpowiedzialne osoby, którym mogę zaufać. Osoby, które staną się właścicielami tematów, których ja nie ogarniam. Zagadnień, problemów i wyzwań, których ja nie jestem w stanie sobie wyobrazić i przewidzieć. Sytuacji, niecodziennych i nieprzewidywalnych, które z pewnością się urzeczywistnią.

Pragnąłem stworzyć zespół, który z sukcesem zorganizuje Marsz Konstytucji 3 Maja. Będzie w stanie się wspierać i pomagać. Zespół osób, które będą szukały rozwiązań i możliwości wsparcia innych.

Image
Image

Spotkanie w kafeterii

Tak trwałem sam, ze swoimi myślami i dziesiątkami słownych uwag i pomysłów innych. Ale tylko słownym wsparciem wielu znajomych, różnych osób. I pewnie trwał bym do dzisiaj, gdyby nie jedna rozmowa. Tak, czasami po prostu jedna rozmowa może zmienić wiele, a może nawet wszystko, tak jak w tym wypadku. Rozmowa miała miejsce, lub jak zwykle w kafeterii w firmie, dla której realizuję usługi IT. Po prostu, ot zwykła rozmowa o tym co tu i teraz. Czasami po prostu warto rozmawiać, dzielić się swoimi pomysłami, nawet z osobami, które pozornie nie mogą nic pomóc. Osobami, które nie postrzegasz jako przyszłych członków zespołu. Osobami, które po prostu mają chwilę, aby usiąść w kafeterii, wysłuchać czyjeś idee, pomysł lub marzenia. Tak było w tym przypadku.

Aleksandra Boniuszko-Iwańczuk

Ola, to koleżanka z innej firmy, która pracowała w tym samym budynku. Prawniczka, którą spotkałem w firmowej kafeterii. Spotkaliśmy się kolejny raz robiąc sobie kawę z mlekiem. Rozmowa była krótka, dotyczyła innego wspólnego projektu, aplikacji, która ma usprawnić proces zarządzania pomocą humanitarną dla ogarniętej wojną Ukrainy.

Gdy przedstawiłem Oli mój pomysł na organizację Marszu Konstytucji 3 Maja bez przemówień. Początkowo luźna rozmowa od razu zmieniła się w szybką, konkretną wymianę pytań krótkich pytań i jeszcze krótszych odpowiedzi. Najważniejsze, Ola chciała pomóc, realnie, a nie tylko jak wile innych osób słowno-muzycznie. Choć, jak później się okazało również muzycznie!

Tylko Ola, spośród wielu osób, z którymi wcześniej rozmawiałem zadała pytanie; Czego potrzebujesz? Jak ci mogę pomóc? Bez żadnych deklaracji, bez żadnych ograniczeń. Po prostu kilka prostych pytań. Ja, miałem już przygotowane odpowiedzi na Oli wszystkie pytania, ponieważ musiałem ich udzielać dużo wcześniej wiele razy rozmawiając z innymi znajomymi.

Poza rozmową tylko Ola zaangażowała się w realną pomoc organizacji Marszu Konstytucji 3 Maja. Pierwszego marszu bez przemówień w Polsce. Marszu Konstytucji bez podziałów.

Z Olą bardzo się różnimy w kwestii światopoglądu. To co nas łączy, to wspólne wartości. To wartości i szacunek w zakresie poszanowania inności powodują, że jesteśmy w stanie współpracować i wspólnie organizować Marsz Konstytucji 3 Maja, mimo wielu, istotnych różnic. Istotnym zagadnieniem w naszych relacjach jest odpowiedzialność. Odpowiedzialność za słowa wypowiedziane w obecności drugiej osoby.

Zaufanie

Ola jest prawnikiem i ogarnia. Ale to nie jest najważniejsze. To co się liczyło dla mnie i było najważniejsze, w chwili, gdy pragnąłem zaangażować inne osoby w organizację Marszu Konstytucji to zaufanie. Mniej istotne były kompetencje lub cokolwiek innego, tylko i aż zaufanie. Prowadząc firmę IT byłem tego świadom. I takich samych relacji oczekiwałem przy organizacji Marszu Konstytucji 3 Maja bez przemówień. Wiedziałem, że bez zaufania nic się nie uda.

Po kilku dniach okazało się, że Ola ogarnia. Ogarnęła sposób rejestracji, zgłoszenia demonstracji w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy. Kolejnym zagadnieniem, które ogarnia to właśnie obszar muzyczny, czyli zgłoszenie listy utworów do ZAiKS. Sam fakt, że o tym pomyślała, każe oddać jej szacunek i uznanie. Ola, jako jedyna pomyślała, że takie zgłoszenie jest niezbędne i potrzebne.

Różnorodność

To co zadziałało w naszym zespole to różnorodność. Różnorodność doświadczeń, sposobu pracy oraz edukacji. Ola jest bardzo precyzyjna, wiadomo prawniczka, ja humanista, mimo, że ekonomista, to w tej miękkiej części tego zawodu. Ola na co dzień zajmuje się wsparciem korporacji w zakresie analizy i sugestii skutków prawnych umów, które firma negocjuje i ma podpisać. Moja praca polega na słuchaniu i rozumieniu potrzeb użytkowników aplikacji. Dwa, różne charaktery, jedna idea. Dwie różne osobowości, jeden cel.

Nie udałoby nam się zrealizować naszego celu, niestety jeszcze nie mieliśmy okazji tego zweryfikować (pierwszy Marsz Konstytucji 3 Maja bez przemówień dopiero przed nami), bez zrozumienia i otwartej komunikacji, która od początku nam towarzyszyła. Już w trakcie pierwszego, wspólnego projektu, który dotyczył wsparcia organizacji humanitarnych z Ukrainy. Wtedy to, po raz pierwszy mieliśmy okazję sprawdzić realnie naszą relację.

Ola dziękuję za rozmowę, Twoje zaangażowanie i wsparcie!

Image
Marsz Konstytucji 3 maja

14:00 - start – Plac Konstytucji w Warszawie
14:00 – 16:00 - Marsz Konstytucji 3 maja 2024 ul. Marszałkowską
16:00 - koniec – Plac Bankowy w Warszawie