Obchody 3 maja 2023 Warszawa

 

Obchody 3 maja 2023 w Warszawie pierwszy raz będą miały niecodzienny przebieg. Spośród wielu, różnych uroczystości i wydarzeń wyróżnia się Marsz Konstytucji. Pierwszy marsz bez przemówień. Główną ideą stojącą za takim sposobem upamiętnienia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest pragnienie stworzenia wydarzenia, które może łączyć wszystkich Polaków bez względu na różnice nas dzielące. To, co nas łączy to muzyka rockowa. I to właśnie ona, muzyka rockowa będzie najważniejszym elementem obchodów 3 maja w Warszawie.

Jednym z wydarzeń obchodów Święta Konstytucji 3 Maja 2023 w Warszawie będzie Marsz Konstytucji. Marsz bez przemówień!. To pierwszy marsz bez przemówień w Polsce. Inna, innowacyjna forma uczczenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która skupiać się będzie na muzyce i jednoczeniu się wokół wartości, które są dla Polaków najważniejsze. Wolność, równość, braterstwo!

Marsz Konstytucji rozpocznie się o godzinie 14:00 na Placu Konstytucji w Warszawie. Marsz rozpocznie się odśpiewaniem hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej.

Uczestnicy Marszu będą mieli przy sobie flagi Polski i telefony komórkowe, które posłużą za śpiewniki. Na telefonach uczestnicy będą mogli wyświetlić sobie śpiewnik z treściami piosenek rockowych, które będą śpiewać.

Unikalną formą wyrażenia swojego patriotyzmu będzie wspólne śpiewanie polskich piosenek rockowych w trakcie marszu ulicą Marszałkowską.

Marsz Konstytucji jest wydarzeniem apolitycznym, które ma na celu zjednoczenie Polaków wokół naszych najważniejszych wartości. Na marszu nie będzie żadnych przemówień politycznych.

Marsz Konstytucji wpisuje się w obchody Święta Konstytucji 3 maja 2023 w Warszawie, zakończy się przed godziną 16:00 na Placu Bankowym.

Nie wiemy ile osób, mieszkańców stolicy oraz turystów z całego kraju, którzy chcą uczcić to ważne dla naszej historii wydarzenie w sposób nietypowy przyjdzie. Ale wiemy na pewno, że Ci, którzy przyjdą zapamiętają te obchody 3 maja w Warszawie na długo.

Symbolem Marszu Konstytucji jest twarz młodej kobiety, ten symbol ma przedstawić ideę wspólnego uczczenia święta konstytucji w sposób kulturalny i bezpieczny dal wszystkich. Uczestnicy Marszu Konstytucji będą mieli zapewnione odpowiednie warunki bezpieczeństwa w postaci oddziałów prewencji. Apelujemy do wszystkich uczestników o właściwe zachowanie podczas wydarzenia.

Marsz bez przemówień to jedno z najbardziej niezwykłych wydarzeń w trakcie obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w Warszawie. To wspaniała okazja, aby wyrazić swoją miłość do ojczyzny poprzez muzykę, a jednocześnie przypomnieć sobie, jak ważne są nasze wspólne wartości. Wolność, równość, braterstwo!

Triumf jedności ponad podziałami

"Marsz był cichy, ale bardzo głośny" - poetycki paradoks, który oddaje głęboki przekaz Marszu Konstytucji 3 Maja, który odbił się echem na tętniących życiem ulicach Warszawy tego pamiętnego dnia 2023 roku. W oszałamiającym odejściu od tradycji uczestnicy zdecydowali się wyrazić swoje niezachwiane oddanie Konstytucji poprzez rozbrzmiewającą moc polskich piosenek rockowych.

Gdy słońce rzucało swoje złote promienie na Plac Konstytucji, powietrze było naelektryzowane oczekiwaniem. Wiele bijących serc zebrało się w jednym miejscu, gotowych wyruszyć w niezwykłą podróż, która na nowo zdefiniuje istotę celebrowania polskiego święta konstytucji 3 maja. Zamiast zwyczajowych przemówień politycznych, które często towarzyszą takim zgromadzeniom, zapanowała niekonwencjonalna harmonia.

Pośród morza dusz zapadła osobliwa cisza, tworząc atmosferę brzemienną w zbiorowy cel. Była to cisza, która przeciwstawiała się brakowi dźwięku, zaproszenie do introspekcji i wezwanie do jedności. I wtedy, niczym uśpiony wulkan, pierwsze akordy Hymnu Polski przeszyły powietrze. Po chwili zabrzmiały słowa polskiej piosenki rockowej, rozpalając rewolucję muzyki i emocji.

Triumf jedności ponad podziałami

Z każdą wybrzmiewającą nutą cisza zamieniała się w symfonię niewypowiedzianych słów, niesionych głosami uczestników marszu konstytucji. Polskie piosenki rockowe, niegdyś ograniczone do prywatnych przestrzeni, popłynęły przez serca obecnych, zdecydowane i niezachwiane. Te melodie stały się lirycznym wyrazem upamiętnienie narodowego święta miłości do Konstytucji, historii i zbiorowej tożsamości.

I tak rozpoczął się marsz, rzeka pasji płynąca tętniącymi życiem ulicami Warszawy. Wzdłuż ulicy Marszałkowskiej tętniący puls miasta zjednoczył się z biciem serca narodu. Rondo Dmowskiego, symbol przecięcia i zbieżności, służyło jako metaforyczne skrzyżowanie, na którym harmonijnie przeplatały się różne głosy.

Gdy marsz dotarł do skrzyżowania Alei Jerozolimskich, symfonia przybrała na sile. Słowa, które nie padały w politycznej retoryce, znajdowały ukojenie w wersach rockowych piosenek. Każdy krok naprzód stawał się świadectwem nieugiętego ducha Polaków, a ich głosy łączyły się w potężny chór, który rozbrzmiewał w historycznym gobelinie miasta.

"Marsz był cichy, ale bardzo głośny" mówi o niezwykłej sile muzyki, przekraczającej ograniczenia języka. Ujawnia zdolność Polaków do jednoczenia się, inspirowania i manifestowania zmian bez potrzeby stosowania konwencjonalnych form komunikacji. W tym połączeniu ciszy politycznych wystąpień i śpiewu rozbrzmiewało głębokie przesłanie, przypominające światu, że prawdziwe umiłowanie do podstawowych wartości może być niesione na skrzydłach sztuki i kultury.

Triumf jedności ponad podziałami

Ten historyczny marsz, w którym melodie polskich piosenek rockowych zastąpiły przemówienia, stanowił coś więcej niż zwykłą demonstrację. Symbolizował triumf jedności ponad podziałami, nadziei nad rozpaczą i odporności na przeciwności losu. Podważył ustalone sposoby upamiętnienia Święta Konstytucji 3 maja i przypomniał społeczeństwu o trwałej sile twórczej ekspresji.

Marsz Konstytucji 3 Maja 2023 na zawsze zapisze się w annałach polskiej historii jako świadectwo siły ludzkiego ducha. Był to dzień, w którym głos ludu wzniósł się ponad hałas przemówień politycznych, niesiony siłą rockowych piosenek. Był to moment jedności, w którym siła ciszy stworzyła rezonans, który odbił się echem daleko poza ulicami Warszawy, inspirując kolejne pokolenia.

Marsz Konstytucji 3 Maja 2023 był marszem bez przemówień.

 

 

Marsz Konstytucji 3 maja

14:00 - start – Plac Konstytucji w Warszawie
14:00 – 16:00 - Marsz Konstytucji 3 maja 2024 ul. Marszałkowską
16:00 - koniec – Plac Bankowy w Warszawie